Zapraszamy do udzialu w nowym projekcie Zwązku Lekarzy Polskich stworzonym z myślą o naszych młodych członkach. Mentoring funkcjonuje w oparciu o zindywidualizowaną relację dwóch osobowości w przestrzeni zawodowej. Mentor dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu, sukcesom i porażkom składającym się na jego biografię, przekazuje mentee niepowtarzalną, jednostkową wiedzę.
Program mentoringowy opracowany przez PMA to projekt stworzony z myślą o członkach PMA – lekarzach w okresie specjalizacji. Możemy także rozwarzyć studentów medycyny ostatniego roku.
Mentor – lekarz pełniący role specjalisty lub pracownika naukowego w dziedzinie medycznej posiadający wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe
Mentee – student medycyny/mlody lekarz ktory poszukuje rady, wsparcia lub nowych inspiracji u bardziej doświadczonych kolegów
.
Dlaczego warto?
Mentoring to nie tylko dialog ale przede wszystkim przestrzeń spotkania, w której rozmowę prowadzą dwie osoby, mające różne doświadczenia zawodowe. Warunkiem jest wzajemnie zaufanie i dzielenie sie wiedzą w dobrowolny i nieprzymuszony sposób.
.
Korzyści programu dla mentorów
- świadomość własnej wartości i wiedzy, którą doceniają inne osoby,
- radość z dzielenia się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami,
- rozwiniecie sieci kontaktów, które wzmacniają społeczność lekarzy,
- doskonalenie umiejętności przekazywania wiedzy mniej doświadczonym kolegom
.
Korzyści programu dla mentees
- nieoceniony dostęp do wiedzy oraz doświadczeń starszego stażem lekarza, który może byc podstawą do usystematyzowania własnych oczekiwań zawodowych i przyszłej roli zawodowej,
- lepsze zrozumienie swoich silnych i słabych stron,
- możliwość realizacji wyznaczonych celów w oparciu o relację mentor-mentee.
.
Sugestie
Przykłady niektórych aspektów metoringu które mogą być warte uwagi
1. Przewodnictwo dotyczące szkolenia w danej specjalizacji i przygotowania do egzaminów.
2. Porady w wyborze kursów które warto zrobić aby wzbogacić portfolio
3. Porady jak zrobić dobry AUDIT bądź QIP w oparciu o mentora doświadczenie
4. Pomoc w zorganizowaniu Taster Days w danej specjalizacji
5. Porady i ukierunkowanie w doborze pracy naukowej, informacje o ciekawych konferencjach w danej dziedzinę, przekazanie informacji o wydarzeniach z danej specjalizacji dla młodych lekarzy.
6. Porada w organizacji czasu pracy i sprawy medyczno prawne
.
Założenia programu mentoringowego
Styl i format mentoringu powinien byc indywidualnie ustalony przez mentora i mentee w oparciu o potrzeby. Ponieważ więź stanowi fundament sukcesu w procesie mentoringowym, proponujemy uczestnikom aby spotkania mentor-mentee miały charakter spotkań bezpośrednich, co przekłada się na trwalszą i jednocześnie autentyczniejszą relację obojga ludzi. Jednakze w niektorych sytuacjach inne formy mentoringu z użyciem nowych technologii jak spotkania zoom moga lepiej się sprawdzić.
.
Aspekty formalne:
- Udział w programie mentoringowym jest kwalifikowalny i dostepny wylacznie dla czlonkow PMA
- Udział w programie dla członków jest bezpłatny.
- Mentorem może zostać lekarz czlonek PMA cechujący się inspirującym i bogatym doświadczeniem zawodowym
- Doboru par mentor–mentee dokonuje PMA na podstawie określonych wytycznych jak m.in. profil oraz doświadczenie zawodowe.
.
Wszystkich członków PMA, którzy chcieliby wziąć udzial w programie prosimy o wypełnienie formularza.
Jeśli macie państwo problem z wysłaniem formularza to prosimy spróbowac użyć przegladarki Firefox lub Chrome lub wyslać wiadomość na info@polishmedicalassociation.net
.
.
Federacja Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii jest oficjalnym partnerem w naszym programie mentoringowym.